Příjemci dotací jsou novodobí otrokáři

15. 02. 2014 13:03:55
Jste účastníky programu Zelená úsporám a stát vám dotuje nový kotel? Jste umělci a máte grant, díky kterému můžete realizovat své vize? Jste zastupitelé maloměsta a právě jste získali dotaci od EU na nové sportoviště? Jedno vás spojuje: vaše pyramidy vznikají v potu tváře méně šťastných.

Obvykle platí, že když si něco chcete koupit, musíte si na to vydělat. Například boty, ty kupodivu dotované nejsou (přestože se pravděpodobně jedná o užitečnější statek než třeba cyklostezka) – je proto třeba směnou píle, důvtipu a času shromáždit dostatečné finanční prostředky a vysněné střevíce zakoupit. Stát si z této transakce samozřejmě vezme svou daň, protože prodávat a kupovat boty nelze jen tak.

Moderní stát je bohužel tzv. „sociální“, čili značnou část svého úsilí věnuje údajné péči o naše blaho. Politici se sejdou, zahledí se do nějakých statistik a uvažují, po čem občan České republiky touží. Tato přání a potřeby se posléze snaží plnit na dvou rovinách: a) celorepublikové ve formě státních podniků typu Česká pošta nebo České dráhy, které vůbec nejsou ztrátové a neposkytují mizerné služby, b) individuální, zaměřené na konkrétní skupiny či jednotlivce. Tento článek pojednává o druhé zmíněné rovině.

Funguje to tak, že se určí oblasti lidského konání, které jsou v souladu s oficiální ideologií, například „obnovitelné zdroje“, cyklistika nebo vhodné umění, a ty se začnou „podporovat“. Vřelé slovo a poplácání po rameni nestačí, jsou zapotřebí finance. Stát (ani jeho nižší instance, jako jsou místní samosprávy, nebo nadřazené celky typu EU) přirozeně žádný vlastní majetek negeneruje (vynechejme výjimky jako nucený nákup monopolních služeb státu nebo zaklínadla typu „fiat pecunia“, kterými centrální banky kouzlí s inflací a tím pádem hodnotou peněz, u nás naposledy loni v listopadu). Aby bylo možno někde dát, je zkrátka nutné nejprve jinde vzít.

A nyní si dovolím vysvětlit onen poněkud provokativní titulek. Máme zde tři skupiny. Lidi, kteří mezi sebou vyměňují zboží, služby a peníze a nad rámec toho nic nechtějí. Stát, který peníze zcela libovolně bere, ale aby si udržel legitimitu a vlídnou tvář, musí také dávat. A pak lidi nebo skupiny, kterým vlastní důvtip, píle a čas nestačí k tomu, aby získali, co chtějí. Lidi, co pro své nároky a vize nedokáží sehnat vlastní prostředky ani sponzory – a jejich mecenáši se tak prostřednictvím státu stávají ostatní.

Lze kritizovat míru zdanění, způsob, jakým stát s „veřejnými financemi“ nakládá, lze zpochybnit i samotnou existenci soudobé formy státu, avšak tento článek chci věnovat osobám a institucím, co ze společné kasy přijímají a neuvědomují si, že si dopřávají na úkor někoho jiného. Že 50 tisíc na kotel na biomasu, případně 12 milionů na provoz divadla nevznikne z ničeho nic, ale někdo ty peníze nejprve musel vydělat a zaplatit státu na daních. A že individuální přání rozhodně nepředstavuje sféru veřejného zájmu, o kterou by stát měl pečovat. Když jeden člověk nedobrovolně odevzdává plody své práce, aby byla uspokojena přání jiného jednotlivce, jejich vztah velmi připomíná nevolnictví či otroctví.

Média a mnozí příjemci dotací se přitom tváří, jako by skutečně existoval nárok na cizí peníze a jakási vyšší sorta lidí, jejichž potřeby jsou naléhavější a projekty velkolepější, než je tomu u běžného občana, pročež tento občan pozbývá části svého majetku, aby mohly být tyto cizí záměry uskutečněny. Není tomu tak a je to v rozporu jak s přirozeným řádem („každý svého štěstí strůjcem“), tak s ekonomickou teorií (potřebné věci vznikají spontánně proto, že jsou opravdu potřeba, ne na základě dotačních programů, které lidské preference naopak křiví a nutí příjemce přizpůsobovat se úředně stanoveným podmínkám).

Až si příště půjdete pro dotaci, považte, jak dlouho byste danou částku vydělávali v práci, a uvědomte si, že tuto dobu si pravděpodobně „odkroutil“ někdo jiný, jen bez benefitu, který jste získali vy. Možná špatně vyplnil žádost, možná měl dotační úředník blbý den a žadatel neměl připravené dostatečné všimné – a možná někomu nepřijde morální požívat nezasloužené výhody na úkor ostatních.

Zaplaceno penězi daňového poplatníka

Autor: Jaromír Fajkus | sobota 15.2.2014 13:03 | karma článku: 32.90 | přečteno: 1528x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Pomp

TV politické debaty: Když se člověk hádá s blbcem

„Jestliže se člověk hádá s blbcem víc, jak půl minuty, hádají se už dva blbci,“ to řekl moudrý Jan Werich. Televizní politické debaty však mají být o tom, že blbec má být usvědčen z blbosti chytrými protiargumenty, ne úprkem.

19.3.2024 v 9:06 | Karma článku: 16.96 | Přečteno: 270 |

Jan Bartoň

Macron: Preferuji strategickou nejednoznačnost

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes hovoří zcela odlišně než po začátku ruské agrese proti Ukrajině. Nejprve se snažil s Ruskem komunikovat, nyní je včele politiků, kteří by chtěli poslat vojáky na Ukrajinu.

19.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.11 | Přečteno: 189 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Má to na svědomí Andrej Babiš

Víme o něm io jeho rodině téměř všechno. Pokud pro něho ve volbách lidé hlasují, vědí proč. Dá se říci, že jako předseda vlády byl úspěšný.

19.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 21.05 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jan Ziegler

V Rusku se nekonaly volby, ale vyhlášení vůdce zločineckého gangu

Ne, opravdu nelze v Rusku mluvit o svobodných volbách a nejen těch prezidentských. Zástupci skutečné opozice jsou zavíráni do vězení nebo rovnou vražděni. Západ nesmí uznat násilnického mafiána Putina za ruského prezidenta.

18.3.2024 v 12:30 | Karma článku: 22.54 | Přečteno: 344 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Sedm stupňů do Sokola

Jak slepá musela starostka být, když její asistentka, které každý měsíc strhávali část platu na její dluhy, přicházela s luxusními kabelkami, nákladnými šperky aměla prostředky na drahé zahraniční zájezdy.

18.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 23.83 | Přečteno: 471 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2089
אָדָם

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...