Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příjemci dotací jsou novodobí otrokáři

Jste účastníky programu Zelená úsporám a stát vám dotuje nový kotel? Jste umělci a máte grant, díky kterému můžete realizovat své vize? Jste zastupitelé maloměsta a právě jste získali dotaci od EU na nové sportoviště? Jedno vás spojuje: vaše pyramidy vznikají v potu tváře méně šťastných.

Obvykle platí, že když si něco chcete koupit, musíte si na to vydělat. Například boty, ty kupodivu dotované nejsou (přestože se pravděpodobně jedná o užitečnější statek než třeba cyklostezka) – je proto třeba směnou píle, důvtipu a času shromáždit dostatečné finanční prostředky a vysněné střevíce zakoupit. Stát si z této transakce samozřejmě vezme svou daň, protože prodávat a kupovat boty nelze jen tak.

Moderní stát je bohužel tzv. „sociální“, čili značnou část svého úsilí věnuje údajné péči o naše blaho. Politici se sejdou, zahledí se do nějakých statistik a uvažují, po čem občan České republiky touží. Tato přání a potřeby se posléze snaží plnit na dvou rovinách: a) celorepublikové ve formě státních podniků typu Česká pošta nebo České dráhy, které vůbec nejsou ztrátové a neposkytují mizerné služby, b) individuální, zaměřené na konkrétní skupiny či jednotlivce. Tento článek pojednává o druhé zmíněné rovině.

Funguje to tak, že se určí oblasti lidského konání, které jsou v souladu s oficiální ideologií, například „obnovitelné zdroje“, cyklistika nebo vhodné umění, a ty se začnou „podporovat“. Vřelé slovo a poplácání po rameni nestačí, jsou zapotřebí finance. Stát (ani jeho nižší instance, jako jsou místní samosprávy, nebo nadřazené celky typu EU) přirozeně žádný vlastní majetek negeneruje (vynechejme výjimky jako nucený nákup monopolních služeb státu nebo zaklínadla typu „fiat pecunia“, kterými centrální banky kouzlí s inflací a tím pádem hodnotou peněz, u nás naposledy loni v listopadu). Aby bylo možno někde dát, je zkrátka nutné nejprve jinde vzít.

A nyní si dovolím vysvětlit onen poněkud provokativní titulek. Máme zde tři skupiny. Lidi, kteří mezi sebou vyměňují zboží, služby a peníze a nad rámec toho nic nechtějí. Stát, který peníze zcela libovolně bere, ale aby si udržel legitimitu a vlídnou tvář, musí také dávat. A pak lidi nebo skupiny, kterým vlastní důvtip, píle a čas nestačí k tomu, aby získali, co chtějí. Lidi, co pro své nároky a vize nedokáží sehnat vlastní prostředky ani sponzory – a jejich mecenáši se tak prostřednictvím státu stávají ostatní.

Lze kritizovat míru zdanění, způsob, jakým stát s „veřejnými financemi“ nakládá, lze zpochybnit i samotnou existenci soudobé formy státu, avšak tento článek chci věnovat osobám a institucím, co ze společné kasy přijímají a neuvědomují si, že si dopřávají na úkor někoho jiného. Že 50 tisíc na kotel na biomasu, případně 12 milionů na provoz divadla nevznikne z ničeho nic, ale někdo ty peníze nejprve musel vydělat a zaplatit státu na daních. A že individuální přání rozhodně nepředstavuje sféru veřejného zájmu, o kterou by stát měl pečovat. Když jeden člověk nedobrovolně odevzdává plody své práce, aby byla uspokojena přání jiného jednotlivce, jejich vztah velmi připomíná nevolnictví či otroctví.

Média a mnozí příjemci dotací se přitom tváří, jako by skutečně existoval nárok na cizí peníze a jakási vyšší sorta lidí, jejichž potřeby jsou naléhavější a projekty velkolepější, než je tomu u běžného občana, pročež tento občan pozbývá části svého majetku, aby mohly být tyto cizí záměry uskutečněny. Není tomu tak a je to v rozporu jak s přirozeným řádem („každý svého štěstí strůjcem“), tak s ekonomickou teorií (potřebné věci vznikají spontánně proto, že jsou opravdu potřeba, ne na základě dotačních programů, které lidské preference naopak křiví a nutí příjemce přizpůsobovat se úředně stanoveným podmínkám).

Až si příště půjdete pro dotaci, považte, jak dlouho byste danou částku vydělávali v práci, a uvědomte si, že tuto dobu si pravděpodobně „odkroutil“ někdo jiný, jen bez benefitu, který jste získali vy. Možná špatně vyplnil žádost, možná měl dotační úředník blbý den a žadatel neměl připravené dostatečné všimné – a možná někomu nepřijde morální požívat nezasloužené výhody na úkor ostatních.

Autor: Jaromír Fajkus | sobota 15.2.2014 13:03 | karma článku: 32,90 | přečteno: 1528x
  • Další články autora

Jaromír Fajkus

Europropaganda, aneb proč mě netrápí agenti z Kremlu

Už několik let se s vzrůstající intenzitou hovoří o ovlivňování zdejších nálad a voleb východními mocnostmi za účelem „destabilizace“ a nasměrování zahraniční politiky směrem k Rusku (a Číně). Něco je ale přehlíženo...

24.1.2018 v 16:07 | Karma: 44,20 | Přečteno: 3560x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma: 33,39 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Krátká polemika se 30 programovými prioritami Zelených

Zelení svůj program sebevědomě označují za „dobrý“ nebo „jeden z nejvíce oceňovaných“. Co ale do letošních voleb nabízejí a kam je zařadit? Nabízím kritický pohled.

6.10.2017 v 1:32 | Karma: 33,05 | Přečteno: 992x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Co znamená přijetí solidarity s uprchlíky?

Nedávno jsem na Facebooku zaznamenal iniciativu, v rámci které se lidé fotili s cedulkou „solidaritu s uprchlíky #přijímám“. Hesla, zkratky a hashtagy namísto logické argumentace, to je nešvar obou stran názorového konfliktu...

26.6.2015 v 13:39 | Karma: 39,64 | Přečteno: 1776x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Počítačové hry vs. bojovníci za politickou korektnost

Herní byznys v posledních několika dekádách zažil ohromný rozkvět, svými rozpočty předhonil ten filmový a s rozšířením mobilních zařízení a velmi levných počítačů se mu daří stále lépe. Stejně jako u ostatních odvětví IT se dříve jednalo o hájemství svobody, kreativity, originality a individuality – hráči zde nacházeli radost a také únik z často nepříjemné reality. Virtuální světy byly tak nějak víc „v pořádku“. Bohužel, časy se mění a svědectví o tom se lze dopátrat na každém rohu.

11.4.2015 v 18:35 | Karma: 22,16 | Přečteno: 584x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2150x
אָדָם

Seznam rubrik

Oblíbené blogy